Megjelent a Állattartó telepek fejlesztésének támogatása című,
KAP-RD01a-RD01c-RD01d-RD01e-1-24 kódszámú pályázati felhívás.
Mikor lehet benyújtani a támogatási kérelmet?
Támogatás összege
200 millió Ft
5 milliárd Ft
Igényelhető előleg
de legfeljebb
50 millió Ft
Keretösszeg
összesen
Támogatott projektek várható száma
Megvalósítási időszak:
36 hónap
Fenntartási időszak:
5 év
fix díj nélkül készítjük el a pályázatát!
Keretösszeg megoszlása
1. célterület
Állattartó telepek általános korszerűsítése: 109,48 milliárd Ft
2. célterület
Állattartó telepek fejlesztését szolgáló zöld beruházások: 29,12 milliárd Ft
3. célterület
Állattartó telepek fejlesztése az ammónia-kibocsátás csökkentés érdekében: 8,36 milliárd Ft
4. célterület
Állattartó telepek járványvédelmi beruházásainak támogatása, sertéságazat esetén a farokkurtítás visszaszorítását célzó beruházások: 3,04 milliárd Ft
Támogatás mértéke, összege
Az igényelhető vissza nem térítendő (VNT) támogatás összege: min. 200 millió, max. 5 milliárd Ft
Az egyes célterületekre vonatkozó további korlátok:
- 3. célterület: maximum 500 millió Ft.
- 4. célterület: maximum 30 millió Ft.
Több célterületre irányuló támogatási kérelem esetén az igényelhető támogatás együttesen legfeljebb 5 milliárd Ft lehet.
Felhívjuk a kedvezményezettek figyelmét, hogy amennyiben a felhívás keretében nem támogatott, de a támogatási kérelemben megjelölt tételek után igényelt támogatások levonását követően a jóváhagyható támogatás összege az igényelhető minimum határ alá kerül, az a támogatási kérelem elutasítását vonja maga után!
A támogatás maximális mértéke (az egyes támogatási kategóriákra irányadó részletszabályok figyelembevételével):
- az 1. célterületen („Állattartó telepek általános korszerűsítése”) az alaptámogatás az összes elszámolható költség 50%-a,
- a 2. célterület 1. pontja („Az állattartó gazdaságokban az energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek”) esetében az alaptámogatás az összes elszámolható költség 50%-a,
- a 2. célterület 2. pontja („Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása”) esetében az alaptámogatás az összes elszámolható költség 70%-a,
- a 3. célterület („Állattartó telepek fejlesztése az ammónia-kibocsátás csökkentés érdekében”) esetében az alaptámogatás az összes elszámolható költség 80%-a,
- a 4. célterület („Állattartó telepek járványvédelmi beruházásainak támogatása, sertéságazat esetén a farokkurtítás visszaszorításával”) esetében az alaptámogatás az összes elszámolható költség 70%-a.
- Az általános költségek (a felhívás 9.2. 1. pontja szerint) és az immateriális javak költségeinek vonatkozásában a támogatás mértéke a támogatási kérelemben szereplő elfogadott legalacsonyabb támogatási intenzitású tevékenység alapján kerül megállapításra
Az alábbi esetekben az 1. célterület és a 2. célterület 1. pontja kapcsán az alaptámogatáshoz képest emelt támogatási intenzitás érvényesíthető azzal, hogy a támogatás maximális mértéke nem haladhatja meg a 65%-ot.
- Fiatal mezőgazdasági termelők 15%-kal megemelt támogatási intenzitásra jogosultak.
- Gazdaságátadás esetén 15%-kal megemelt támogatási intenzitás adható az alaptámogatáshoz képest. Az ökológiai gazdálkodást folytató kedvezményezett esetén – kollektív módon megvalósuló beruházás kivételével – 10%-kal megemelt támogatási intenzitás adható az alaptámogatáshoz képest, amennyiben:
- a támogatási kérelem benyújtását megelőző – vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal – az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 10.000 euró STÉ értékű ökológiai üzemmérettel rendelkezik, és
- az állattenyésztési ágazathoz kapcsolódó üzemmérete min. 30%-os arányban ökológiai vagy ökológiai átállási státuszú. A kollektív módon megvalósuló beruházás 10%-kal megemelt támogatási intenzitásra jogosult.
A kedvezményezettek jelen felhívásban tervezett művelet tekintetében további többlettámogatásra lehet jogosult, ha a beruházás megvalósításához igénybe vett beruházási hitelhez kamattámogatást, illetve a beruházási hitelhez kapcsolódó intézményi kezességvállalás díjához díjtámogatást igényel.
A támogatás intenzitás maximális mértéke nem haladhatja meg a 65%-ot azzal, hogy az intézményi kezességvállalás díjához kapcsolódóan legfeljebb 5%, a beruházási hitel kamatához kapcsolódóan legfeljebb 10% mértékű többlettámogatás igényelhető, a jelen felhívás alapján megtervezett művelet kamat és kezességi díj nélkül számított elszámolható költségének arányában. E támogatások külön pályázati felhívás keretében, a jelen felhívás alapján elnyert támogatási okirat birtokában igényelhetők.
Az összesen elnyerhető támogatás összege – egybeszámítva a felhívás alapján elnyert alap beruházási támogatást, a kamattámogatást, valamint a kezességi díjtámogatást – nem haladhatja meg a felhívásban meghatározott maximálisan igényelhető támogatási összeget, azaz 5 Mrd forintot.
Pályázók köre
Jelen felhívásra támogatási kérelmet nyújthatnak be valamennyi célterület esetén:
1. Mezőgazdasági termelők, akik abban az esetben jogosultak támogatásra, amennyiben igazolják, hogy:
- a) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 10 000 euró STÉ üzemmérettel rendelkeznek.
Családi mezőgazdasági társaság (CSMT) esetében – amennyiben a CSMT teljes lezárt üzleti évvel még nem rendelkezik – CSMT-ben részt vevő tagok legalább 50 %-ának vonatkozásában igazolni kell a legalább 10 000 euró értékű üzemmérettel való rendelkezést. - b) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben árbevételüknek legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott.
Családi mezőgazdasági társaság (CSMT) esetében – amennyiben a CSMT teljes lezárt üzleti évvel még nem rendelkezik – a CSMT-ben részt vevő tagoknak a támogatási kérelem benyújtását megelőző, – vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal – az azt megelőző teljes lezárt üzleti évre vonatkozó árbevételét össze kell számolni, és az összeszámolt árbevétel legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből kell, hogy származzon. Amennyiben a CSMT rendelkezik teljes lezárt üzleti évvel, úgy az előírást önmagában szükséges teljesítenie.
Önállóan támogatható tevékenységek
A kedvezményezettek csak a támogatási kérelemmel érintett telepen tartott (új telep létesítése esetén tartani tervezett) állatfajjal kapcsolatosan nyújthatnak be támogatási kérelmet. A támogatási kérelemnek tartalmaznia kell a 3.1.1 pontban felsoroltak közül legalább egy, önállóan támogatható tevékenységet.
1. célterület: Állattartó telepek általános korszerűsítése (beleértve új állattartó telepek létesítését is)
1.) Baromfitartó telepek korszerűsítése Baromfifélék (házityúk, pulyka, kacsa, pézsmaréce, lúd, gyöngytyúk) tartásához kapcsolódóan:
- a) Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, a baromfitartáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére szolgáló építéssel és/vagy szereléssel járó technológiák beszerzése és energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése. (például: szellőztetés és hűtés-fűtés technológiájának kiépítése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása, a tojásgyűjtés, tojásosztályozás és tojáskeltetés technológiájának kialakítása és fejlesztése)
- b) Baromfitartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése, energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése. (például: istálló, tojás válogató-, keltető épület építése, férőhely kiépítése, energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó korszerűsítések, felújítások)
2.) Sertéstartó telepek korszerűsítése - Sertésfélék (házi sertés, vaddisznó) tartásához kapcsolódóan:
- a) Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, a sertéstartáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére szolgáló építéssel és/vagy szereléssel járó technológiák beszerzése és energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése. (például: szellőztetés-, hűtés- és fűtés technológiájának kiépítése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása)
- b) Sertéstartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése, energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése. (például: istálló építése, férőhely kiépítése, állatválogató és kezelő kialakítása, energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó korszerűsítések, felújítások)
3.) Szarvasmarhatartó telepek korszerűsítése - Szarvasmarhafélék (szarvasmarha és bivaly) és bölény tartásához kapcsolódóan:
- a) Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, a szarvasmarhatartáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére szolgáló építéssel és/vagy szereléssel járó technológiák beszerzése és energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése. (például: szellőztetés-, hűtés-, fűtés-, valamint a fejés technológiájának kiépítése, tejhűtés és tejtárolás technológiájának kialakítása, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása (beleértve a falközi silótér létesítését), etetés és itatás technológiájának kialakítása)
- b) Szarvasmarhatartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése, energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése. (például: istálló-, fejő- és tejház építése, állatválogató, -kezelő és -felhajtó, elektromos és hagyományos karám, állatmérleg, kifutó és jártató kialakítása, férőhely kiépítése, energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó korszerűsítések, felújítások)
4.) Juh és kecsketartó telepek korszerűsítése – Juh- és kecskefélék tartásához kapcsolódóan:
- a) Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, juh- és kecsketartáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére szolgáló építéssel és/vagy szereléssel járó technológiák beszerzése és energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése. (például: szellőztetés-, hűtés-, fűtés-, valamint a fejés technológiájának kiépítése, tejhűtés és tejtárolás technológiájának kialakítása, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása, a gyapjúnyírás technológiájának kialakítása és fejlesztése)
- b) juh- és kecsketartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése, energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése. (például: istálló-, fejő- és tejház építése, állattartó sátor, állatmérleg, állatválogató, -kezelő és -felhajtó, valamint elektromos és hagyományos karám, illetve kifutó és jártató kialakítása, férőhely kiépítése, fürösztő kialakítása, energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó korszerűsítések, felújítások)
5.) Egyéb állattartó telepek korszerűsítése – Lófélék (ló, szamár, öszvér), nyúl, méh, húshasznosítású galamb, fürj, strucc, emu, fácán, fogoly, valamint csincsilla tartásához kapcsolódóan:
- a) Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, az állattartáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére szolgáló építéssel és/vagy szereléssel járó technológiák beszerzése és energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése. (például: szellőztetés és hűtés-fűtés technológiájának kiépítése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása, tojásgyűjtés, tojásosztályozás és tojáskeltetés technológiájának kialakítása és fejlesztése)
- b) Állattartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése, energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése. (például: istálló-, mézház-, tojás válogató és keltető épület építése, állatválogató, -kezelő és -felhajtó, valamint elektromos és hagyományos karám, illetve kifutó és jártató kialakítása, férőhely kiépítése, méhészeti eszközök és berendezések tárolására és használatára, valamint a megtermelt méz az eszközöktől külön légtérben történő, biztonságos tárolására alkalmas épületek kialakítása, a méhcsaládok teleltetésére alkalmas teleprész kialakítása, energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó korszerűsítések, felújítások)
Az istállón belüli trágyakezelési és egyéb kapcsolódó technológiák (11/A. melléklet 3. és 4. pont) a 3. célterület keretében támogathatók.
fix díj nélkül készítjük el a pályázatát!
2. célterület: Állattartó telepek fejlesztését szolgáló zöld beruházások (beleértve új állattartó telepek létesítéséhez kapcsolódó zöld beruházások megvalósítását is) - Valamennyi, az 1. célterület esetében felsorolt állatfajok tartásához kapcsolódóan.
1. Az állattartó gazdaságokban az energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek:
Az energiahatékonyság javulással járó tevékenység keretében megvalósuló tevékenységek esetén a legalább 10% fajlagos energiahatékonyság javulás teljesítése elvárás.
Épületenergetikai, épületgépészeti és energiaellátást érintő korszerűsítések, felújítások, valamint a megújuló energia felhasználására irányuló technológiák alkalmazása. Azon tevékenységek tartoznak ide, melyek jellegükből adódóan az állattartó telepen belüli energiahatékonyság fokozását szolgálják:
- a) Meglévő épületek, építmények hőtechnikai adottságainak javítása, hőveszteségének csökkentése. (pl. szigetelés, nyílászárócsere).
- b) Meglévő épületek, építmények fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszereinek korszerűsítése.
- c) Meglévő világítási rendszerek korszerűsítése.
- d) Meglévő beépített, vagy szereléssel járó technológiai berendezések korszerűsítése. Épületgépészeti fejlesztések, új, energiatakarékos technológiák kiépítése, energiatakarékos berendezések beszerzése.
Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása
Azon tevékenységek tartoznak ide, melyek célja a gazdasági-termelési folyamatok és az állattartó telepen belüli építmények energiaigényének fedezése megújuló energia előállításával. Fűtési/hűtési energiaigény, használati melegvíz igény, villamos energia igény részbeni vagy teljes kielégítése megújuló energiaforrásból:
- a) napkollektorok alkalmazása,
- b) napelemes rendszer kialakítása (beleértve a kapcsolódó energiatároló berendezést is),
- c) biomassza alapú rendszerek telepítése,
- d) hőszivattyús rendszerek telepítése,
- e) geotermikus energia használatához kapcsolódó technológia kialakítása,
- f) anaerob lebontásra (biogáz termelésre) alapuló rendszerek kialakítása,
- g) szélenergia felhasználásához kapcsolódó technológia kialakítása.
A megújuló energiaforrást hasznosító technológiák szolgálhatják az állattartó telepen zajló tevékenységek ellátására/végzésére alkalmas, energiahatékonysági korszerűsítésre kerülő épület(ek) és technológiai berendezések hő és/vagy villamosenergia ellátását, de önálló beruházási elemek is lehetnek.
3. célterület: Állattartó telepek fejlesztése az ammónia-kibocsátás csökkentés érdekében (beleértve új állattartó telepek létesítéséhez kapcsolódó beruházások megvalósítását is) - Valamennyi, az 1. célterület esetében felsorolt állatfajok tartásához kapcsolódóan.
A célterület alapján olyan tevékenységek megvalósítása a cél, melyek által csökken az ammónia és/vagy az üvegház hatású gázok kibocsátása, javul a levegő minősége, valamint a felszíni és felszínalatti vizek terhelése.
Trágyatároló kialakítása kizárólag fedett kivitelben és a következő esetekben támogatott:
- a) Új állattartó telep létesítése kapcsán (= zöldmezős - újonnan létesülő, építészeti előzmények nélküli - beruházás esetén),
- b) Nem működő állattartó telep (tartási hely) = a támogatási kérelem benyújtásának napját megelőző 5 éves időszakban a művelettel érintett állattartó telepen nem folyt állattartó tevékenység termelésbe történő bevonását célzó művelet
- c) Férőhelynöveléssel járó beruházás megvalósulása kapcsán, és annak megfelelő kapacitásig, vagyis akkor, ha a támogatási kérelem keretében állatlétszám növekedést feltételező, férőhelynöveléssel együtt járó fejlesztés (is) megvalósul.
4. célterület: Állattartó telepek járványvédelmi beruházásainak támogatása, sertéságazat esetén a farokkurtítás visszaszorításával (beleértve új állattartó telepek létesítéséhez kapcsolódó beruházások megvalósítását is):
1. Állattartó telepek járványvédelmi beruházásainak támogatása - Valamennyi az 1. célterület esetében felsorolt állatfajok tartásához kapcsolódóan.
- a) Építéssel és vagy/szereléssel járó, a járványvédelemhez kapcsolódó tevékenységek.
- b) Állatbetegségek kockázatát csökkentő eszközök, gépek beszerzése.
2. Sertéstartó telepek fejlesztése a farokkurtítás visszaszorítása céljából.
Karámok építése vagy átépítése a sertések mozgási szabadságának növelése, illetve nagyobb férőhely biztosítása érdekében, az alábbi megoldások valamelyikével:
Kötelező vállalás – amennyiben releváns
- Energiahatékonyság javítását célzó beruházás esetén el kell érni a kedvezményezettnek az előírt legalább 10% egységnyi energiahatékonyság javulást.
- Mezőgazdasági eredetű biomassza alapú megújuló energia megoldás alkalmazása esetén az alapanyag csak Annex I. termék, valamint Annex I. termék előállítása, felhasználása során keletkező melléktermék lehet. Amennyiben az elsődleges cél villamos energia előállítása, úgy a technológiai önfogyasztás felett keletkezett hő legalább 25%-át saját gazdaságon belül hasznosítani kell.
- Ha a kedvezményezett ökológiai gazdálkodáshoz kapcsolódóan 10%-kal megemelt támogatási intenzitásban részesült, akkor köteles az állattenyésztési ágazathoz kapcsolódó üzemméret vonatkozásában legalább 30%-os arányban ökológiai vagy ökológiai átállási státuszú üzemméretét fenntartani.
- Anaerob lebontás (biogáz technológia) alkalmazása esetén a felhasznált gabonafélék, valamint a keményítő- és cukortartalmú növények (hulladékok, aratási maradványok, melléktermékek kivételével) aránya nem érheti el a betáplált inputanyagok mennyiségének 50 %-át.;
- Anaerob lebontás (biogáz előállítás) alkalmazása esetén talajjavításra alkalmas minőségű fermentum előállítása szükséges.
- Biogázüzem létesítése esetén az éves biogáztermelés legalább 25 százaléka trágyából fog származni. A kedvezményezett a saját telepi trágyája mellett más állattartó telepek trágyáját is feldolgozhatja, de a saját – a támogatási kérelemmel érintett – telepén képződött trágyát teljes mértékben a létesítendő biogázüzemben kell hasznosítani.
A támogatási kérelmek benyújtása
- 1. benyújtási szakasz: 2024. október 15. - 2024. október 28.
- 2. benyújtási szakasz: 2024. október 29. - 2024. november 11.
- 3. benyújtási szakasz: 2025. május 6. - 2025. május 19.
- 4. benyújtási szakasz: 2025. május 20. - 2025. június 2.
További információk
- Megvalósítási időszak: 36 hónap
- Fenntartási időszak: 5 év
- Előleg igénylése: támogatás max. 25%-a, de legfeljebb 50 millió Ft
További részletekért kérjük érdeklődjön a palyazat@renasolar.hu e-mail címen!
Termelje meg magának a szükséges áramot!