Mit kell tudnom a napelemek tájolásáról?

Jó lehet a tetőm tájolása egy napelemes rendszerhez?

Napelemek tetőn

Ha otthonunkat szeretnénk megszabadítani a villanyszámlától és ezért napelemek felhelyezésén gondolkodunk, akkor érdemes a tervezés előtt pár szempontot figyelembe venni. Mindenképpen számolni kell a napelemek dőlésszögével, a modulok teljesítményével, valamint a napsütéses órák számával is. Az egyik legfontosabb azonban a tájolás. Jelen cikkünkben erről lesz szó.

Milyen az ideális tájolás?

Általánosan elmondható, hogy az optimális tájolás és dőlésszög 30-40 fok közt van és déli irányban. Fontos továbbá, hogy a fény merőlegesen érje a felületet, tehát a modulokra nagyjából 90°-os szögben érkezzen a fény. Érdemes tartani a déli tájolást, Dél-délnyugati irány optimális lehet, ugyanis ilyenkor a délutáni órákban éri jobban a napfény a modulokat (nyugati tetőre érdemes szerelni). A napelemeket érdemes a nap nyári mozgásához igazítani, mert a legtöbb fény ilyenkor éri.

A tökéletes déli tájoláshoz képest, ha a dél-kelet vagy a dél-nyugat irányú telepítést választjuk az 5%-os teljesítményveszteséget okozhat. A keleti, nyugati tájolás pedig akár 15%-os veszteséget is jelentket. Erről a lentebb látható ábránk pontosabb képet tud adni.

Merre nem érdemes egy napelemes rendszert tájolni?

Nem ajánlott a napelemes rendszer telepítése az olyan tetőkre, amik a kelet-nyugati iránytól északra térnek el. Ilyen esetben érdemes a napelemes rendszert, más alternatív épületre, vagy akár szabadföldre telepíteni, hogy fel lehessen oldani a tájolásból adódó hozamveszteséget. Hozzá tartozik a tájoláshoz, hogy képes növelni a költségeket (például, több tartószerkezet kell a megfelelő dőléshez, vagy új felépítmények).

Lapostetőre is lehet napelemet szerelni?

Igen lehet, de az ilyen tetők esetében nagyon fontos a megfelelő teherbírás, valamint, hogy megfeleljen a megnövekedett igénybevételnek. A tetőszerkezettől és a tető anyagától függ, hogy alkalmas-e a napelemek felhelyezésére. Ilyen jellegű további kérdéseire kollégáink tudnak válaszolni részletesebben.

Tájolás irányzék

Nincs valami segítség, hogy pontosan lássam a számokat?

De van, méghozzá az Európai Unió által elkészített napelemes teljesítmény kalkulátor segítségünkre lehet, az energiakérdések megválaszolásában. Megtudható vele, hogy lakóhelyünkön mekkora teljesítményre számíthatunk napelemes rendszerünktől, bizonyos fontos adatok megadása után. (Térképpel kereshető a lakóhely, de angol nyelvtudás szükséges a kezeléséhez)

Milyen alternatív lehetőségeim vannak, ha a tetőm nem alkalmas napelemes rendszer telepítésére?

Carport

Lehetőség van olyan autóbeálló építésére, ami áthidalja a tetőnk rossz tájolását vagy egyéb hiányosságait. Egy napelemmel ellátott autóbeálló több szempontból is előnyös lehet számunkra a hétköznapokban.

Carport - napelemes autóbeálló
  • Védi autónkat
  • Áramot termel
  • Tájolása és termelése szabadon beállítható (az elhelyezkedéshez mérten)
  • Moduláris felépítése miatt bővíthető, és testre szabható (akár több autónak is)
  • Biztos befektetés
  • Akár autótöltő berendezéssel és tároló akkumulátorral is kérhető
  • Többféle színben, porszórt RAL színezéssel is elérhető

Carportunkról többet megtudhat ezen az oldalon.

Tartószerkezet

Amennyiben tetőszerkezetünk nem alkalmas, autónk pedig védve van, és szerencsére nagy területtel rendelkezünk, úgy elhelyezhetőek a napelem modulok szabadföldön is, tartószerkezeten. Ebben a megoldásban is többféle lehetőség rejlik, például a napkövető rendszerek, amelyek képesek a termelésük folyamatos optimalizálására úgy. hogy a nap mozgását követik. Persze ez a rendszer drágább és nagyobb karbantartást igényel, mint egy sima tartószerkezetre rögzített és beállított rendszer. Valamint nem szabad elfelejteni, hogy a modulok mozgatásához, is energia szükséges, ami akár érzékelhető is lehet a termelésben, lakossági rendszerek esetén.

Mikor nem lehet a tetőre helyezni a napelemeket?

  • Ha különösen árnyékos,
  • Ha nagyon tagolt a tető felülete,
  • Ha nem optimális a tető tájolása,
  • Ha nem bírná a szerkezet a terhelést (számolva a megnövekedett terheléssel),

Ezek azok a szempontok, amiket figyelembe kell venni a tervezés előtt, mert komoly költségeket okozhat az esetleges hibák, károk kijavítása (például, ha a tetőnk nem bírja a nagy terhelést), nem is beszélve a személyi sérülések lehetőségéről. A jó tervezéssel elkerülhetőek az olyan hibák, melyek hatással lehetnek a megtérülési időre. Például, jóval növelheti ezt az időt, ha tetőnkön nagy árnyékolt részt fedünk napelemmel, és erre nem gondoltunk a tervezés fázisában, ugyanis ez hozamcsökkenést okozhat.

Mi okozhat veszteséget (hozamcsökkenést) számomra?

  • Fák,
  • Villanyoszlopok,
  • Tetők (későbbi építkezések is, mert a napelem több 10 éves befektetés)

Tehát, bármi okozhat hozamveszteséget, ami árnyékot vet a napelem cellákra. Akár 10%-os árnyékolás is előidézhet 1/3-nyi hozamcsökkenést, persze különböző megoldásokkal ezeket is lehet javítani, erről a napelelemek hatékonysága cikkünkben olvashat.

Tapasztalatok

A napelem modulok elhelyezése és tájolása egy kardinális kérdés, a rendszere tervezésénél elengedhetetlen tehát hogy körültekintő legyen, így meg tudja kímélni magát az extra kiadásoktól. Fontos, hogy megfelelő kivitelező csapatot válasszon, akik tájékoztatják Önt a lehetőségekről és szakszerűen felmérik otthona tetőszerkezetének statikai állapotát is. Erre kollégáinkkal telefonos egyeztetés után, személyesen lehetősége is van. Kattintson a kapcsolat menüpontra, és keressen minket az elérhetőségeink bármelyikén!