Mi a különbség a poli és a mono napelemek között?
Mi az, hogy poli? Mi az, hogy mono?

A napelemek komoly technológiai fejlődése és a berobbanása több mint 60 éve kezdődött el, azóta ez a fejlődés alapjaiban járul hozzá és formálja át, rohamosan fejlődő világunkat. Ez alapot adhat egy objektív szemléhez, melyben összehasonlítjuk a 2 leggyakoribb napelem típust.

Mióta és milyen napelemeket gyártanak a világon?

A mai hosszú élettartalommal rendelkező, szilícium félvezető réteggel gyártott, kristályos szerkezetű napelemeket 1954 óta fejlesztik és gyártják. Az ilyen napelemeket a mai napig, üveg előlap és műanyag hátlap közé laminálják, sorosan kötve a cellákat, hogy minél jobb hatásfokon működjenek. Ezáltal több napenergiát tudnak átalakítani árammá.

Jelenleg a kristályos szerkezettel rendelkező napelemek, 2 féle gyártási eljárással készülhetnek, szerkezetük alapján pedig így csoportosíthatjuk őket:

  • Polikristályos,
    ami négyzet alakú cellákkal rendelkezik, ebben az elrendezésben a szilícium megdermedése, több kristályban történik, mert több négyzet alakú tömbbe öntik. Ezeket szeletelik, majd ónszalaggal forrasztják őket.
  • Monokristályos,
    aminek a lényege, hogy a benne található szilíciumot, henger alakúra alakítják egy tömbben. Majd ez így is dermed meg, amit nyolcszög alakú szeletekre vágnak, ilyenkor a napelem modul egy szilícium tömbből áll.
Polikristályos napelem modul (balra) és monokristályos napelem modul (jobbra)
Polikristályos (balra) és monokristályos (jobbra)
napelem modul részlet

Mi az előnye a polikristályos napelemnek?

Ennek a technológiának a célja, hogy a napelem modulok kialakítása során, olyan polikristályos cellákat használnak, amik számos kisebb kristályból állnak, így előállítása lényegesen kevesebb időbe kerül.

Azzal, hogy sikerült az előállítási időt lerövidíteni, elérték, hogy a teljes gyártási folyamat energiaszükséglete jóval kevesebb legyen, mint a monokristályos előállítás energiaigénye. Ezzel akár el is billenhetne a mérleg, a polikristály javára.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján azt látjuk, hogy a piac el is kezdett a polikristályos technológia felé tendálni, ennek egyszerű okai vannak, az olcsóbb és gyorsabb gyártás.

Miért jó a monokristályos napelem?

Amit fontos megemlíteni a napelem modulok technológiai különbsége kapcsán, hogy amíg a monokristályos napelem a forró égövön, direkt napfénynél érzi jól magát és adja le a legjobb teljesítményt. Addig a polikristályos testvérei, inkább az északibb területek kevésbé direkt, inkább szórt fényét képesek nagy hatásfokkal hasznosítani.

Ha már hatásfok, akkor el is mondom a számokat. A polikristályos napelemek a kedvelt szórt fényben nagyjából 15-17%-os hatásfokkal tudnak üzemelni, a monokristályos társaik pedig 17-22%-on tudnak dolgozni.

Azt azért fontos megjegyezni, hogy Közép-Európa területén (hazánk is ide tartozik) nincs lényeges különbség az éves hozamban bármelyiket is válasszuk, az eltérés szinte nem is érzékelhető.

Balra monokristályos napelem modul, a hozzá tartozó nagyított kivágással, mellette polikristályos napelem modul nagyított kivágással
Mono- és polikristályos napelem megjelenésbeli eltérése, a szilíciumlapok formája miatt.

Milyen különbség van a használatukban?

A poli- vagy monokristályos cellákból álló napelemek a mindennapi használat során, csak nagyon kis mértékben különböznek. De azt fontos szem előtt tartani, hogy a monokristályos szerkezet előállítása és ezáltal a rendszer kiépítése is, drágább. Ez akár egyes projektek esetében a megtérülést is veszélyeztetni tudja.

Ha mindent összevetünk, akkor mind a 2 technológiának van hátránya és előnye is. De egy alapos felmérés után kollégáink a lehető legjobb (legpontosabban illeszkedő) napelem típust fogják Önnek kiajánlani. Figyelembe veszik közben a terület adottságait, a napsugárzási mutatókat, ezzel kiszámolva, hogy melyik napelem tudja Önnek a legtöbb energiát előállítani.

Ha szeretne tovább olvasni, tudja meg alkalmas-e a házának a tetőszerkezete napelemes rendszer felhelyezésére.