Mit érdemes tudni a napenergia hasznosításáról otthonunkban?

(1.Rész)

Napelemes rendszer vagy napkollektor,
melyikre van szükségem?

Bár, mind a két eszköz a nap energiáját hasznosítja, mégis alapvető különbség van a felhasználási módjukban és működésükben.

  • A napkollektoros rendszer melegvizet állít elő, amit fűtésre használhatunk fel.
  • A napelemes rendszerünk elektromos energiát állít elő, amit bármire felhasználhatunk a lakásunkban.

Alapvetően mind a két megoldás a napból „táplálkozik”, nem szabad őket összekeverni. Napelemes rendszerünk, az összes elektromos eszközünket képes ellátni árammal.

A napelemes rendszernek milyen részei vannak?

Minden napelemes rendszer alapvető részei a napelemek/modulok, az inverter, egy ad-vesz mérőóra, a tartószerkezet és az egészet összekötő speciális kábelek.

Napelemes rendszer rajza

Mit érdemes még tudni ezekről?

  • Modulok:
    Itt történik a csoda. 😊 Ezeknek az eszközöknek a feladata, a nap energiájának a felfogása és feldolgozása. A modulokat manapság többféle módszerrel és eszközzel lehet optimalizálni, hogy mindig a lehető legtöbbet termeljenek.
  • Inverter:
    Az inverter fő feladata a megtermelt áram átalakítása, hogy azt a megfelelő formában, minden berendezésünk hasznosítani tudja. Ugyanis napelemeink egyenáramot állítanak elő, ezt alakítja át az inverter váltóáramra, és szabályozz, hogy megfeleljen a hálózati áram paramétereinek.
  • Ad-Vesz mérőóra:
    Ezt a mérőórát az áramszolgáltató telepíti a napelemes rendszer bekapcsolásakor. Az óra képes mérni a hálózatból felvett áramot (mint a közönséges mérőórák), valamint képes mérni a visszatáplált áramot is. Ez az alapja az éves szaldó elszámolásnak és a 0 Ft-os villanyszámlának.
  • Tartószerkezet és kábelezés:
    Napelemes rendszer telepítésénél fontos biztonsági összetevő a tartószerkezet és a speciális kábelek, csatlakozók. Általában korrózió álló anyagból készülnek és erős terhelésnek (szél, hóteher) kell ellenállniuk, valamint a kábelek esetében erős UV sugárzásnak.

Mit jelent a sziget üzem? Hogy tudok függetlenedni az áramszolgáltatótól?

Jelenleg függetlenedni a szolgáltatótól csak sziget üzemű napelemes rendszer esetén lehet. Ez azt jelenti, hogy a megtermelt energiát mi magunk raktározzuk el megfelelő akkumulátorokba. De az ilyen akkumulátorok beszerzése jelenleg elég drága, ezért ezeket a rendszereket főleg olyan területekre szoktuk ajánlani, ahol nincs vezetékes áram szolgáltatás, minden más helyen, ahol ez elérhető, ott az áramszolgáltató „eltárolja” nekünk a feleslegben termelt energiát.

Mit jelent, hogy a szolgáltató „eltárolja” az energiát?

Amennyiben nem sziget üzemű rendszert építünk, úgy a rendszerünk képes a többlet energiát (amit nem tudunk akkor felhasználni) visszatáplálni az elektromos hálózati rendszerbe, valamint, ha nem termelünk (például este) akkor a hálózatból vételezni a szükséges többletet.

Ha a rendszerünk jól van méretezve, akkor a többlet termelésünk és a többlet felhasználásunk (melyeknek a pontos feljegyzéséről az oda vissza mérő óra gondoskodik) kiegyenlítik egymást éves szinten.

Vagyis a túltermelésünk, amit mi visszatápláltunk a rendszerbe, lesz a fedezete az általunk igénybe vett többlet energiának (amiért fizetnünk kellene). Hazánk jogszabályai és az éves szaldóelszámolás az alapja annak, hogy valakinek 0Ft-os villanyszámlája legyen.