Milyen kifejezéseket érdemes ismerni, a napelemes rendszerem kapcsán?

Ebben a cikkben, azokat a szavakat, fogalmakat gyűjtöttük össze, amik a kevésbé hozzáértők számára fejtörést okozhatnak. Most ezeket a fogalmakat igyekszünk, egyszerűen és közérthetően elmagyarázni.

Mi az a Carport?

Carport-nak nevezzük azt a sokrétűen alkalmazható és személyre szabható autóbeállót, amivel orvosolni lehet, például a házunk rossz tájolását (a tájolásról bővebben ide kattintva olvashat), vagy a nem elegendő, esetleg nem strapabíró tetőfelületet.

Személyre szabható, többek közt a napelemek száma (ezáltal a termelt áram mennyisége), a beálló mérete (akár több autóra is kibővíthető), a színe (esztétikai szempontokat is figyelembe vesznek kollégáink) és még sorolhatnánk tovább…

A carportról bővebben itt olvashat

Carport 2 férőhelyes autóbeálló rendszer, napelemekkel és autókkal alatta
Carportunk, felszerelt napelemekkel, alap horganyzott kivitelben, 2 férőhellyel

Mit takar a felületi hőmérséklet kifejezés?

Az üzembe helyezett (felszerelt, aktívan működő) napelemes rendszer, napelem moduljainak aktuális hőmérsékletét jelenti. Fontos információ, amennyiben napelemes rendszerének hőmérséklete eltér az ideálistól, akkor romlik a teljesítménye, ezáltal a megtermelt energia mennyisége

Mi az a félvezető réteg?

A napelem modulok azon része, amelyik képes vezetni a megtermelt energiát. A legtöbb esetben szilíciumot használnak erre a célra.

Mit jelent a napelem moduloknál a hatásfok?

Megmutatja, hogy a napelem modulok 1 m2-nyi felületen mekkora mennyiségű elektromos energiát képesek előállítani, a napsugárzásból.

Másként megfogalmazva, azt az értéket mutatja meg nekünk, hogy rendszerünk a nap energiájának átalakítását mekkora veszteséggel végzi el, elektromos áramra.

Milyen egy hibrid napelem?

Ezek a típusú napenergia hasznosító rendszerek, a napkollektor és a napelem tulajdonságait ötvözik. A hagyományos napelem modulok hátoldalán folyadékot áramoltat át a rendszer (ezzel hűtve a napelemeket), így előállít melegvizet és elektromos áramot is egyszerre. Előnyei közé tartozik, hogy a napelemek hűtése jótékony hatással van a napelemek teljesítményére, forró időben.

Mit mutat meg a hőmérsékleti együttható?

Képes jelezni számunkra, hogy az ideális 25°C-os hőmérséklethez képest, mennyivel változik a napelem modulok hőmérséklete, ugyanis az ideális hőmérséklet alatt (25°C alatt) lesz a legjobb a teljesítménye.

Ha ettől lefelé vagy felfelé eltér a hőmérséklet az hatással lehet a napelemünk teljesítményére.

Mit jelent, ha monokristályos a napelem?

A monokristályos felépítés lényege, hogy a szilíciumot 8 szög alakú tömbbe „nyújtják” szét.

Azért mono, mert a szilícium így egy tömbben szilárdul meg, amit vékony (nyolcszög alakú) szeletekre vágnak. A monokristályos napelem modulunk több cellából, de egy szilícium tömbből vágott lapokból áll.

Akkor mi is az a napkollektor?

Egy olyan eszköz, ami nem áramot állít elő a nap energiájából, hanem közvetlenül melegvizet, melyet akár házunk fűtésére is használhatunk.

Mi a névleges teljesítmény?

A gyártók által, ideális körülmények között meghatározott adat, a napelem modulok teljesítményéről. Ezek az adatok eltérhetnek (a környezeti hatások miatt) a valós, használat közbeni teljesítménytől.

Mértékegysége, amiben kifejezik: Watt

Milyen a polikristályos napelem?

A polikristály jelentése, több kristályból álló napelem modul. Lényege, hogy a szilícium több kristályban dermed meg, mert több négyzet alakú formába öntik.

Ezután vékony szeletekre vágják és forrasztják, ónszalagot használva hozzá.

Mi is pontosan a sziget üzem?

Ez az egyetlen opció arra, hogy teljesen függetlenedni tudjunk az áramszolgáltatótól, áramszünet esetén is.

A sziget üzem önálló rendszerben működő napelemes rendszer. Vagyis nem szükséges hálózati betáplálás, hanem a megtermelt áramot, például akkumulátorokban tároljuk el, vagy teljesen felhasználjuk.

Ideális megoldás lehet, olyan területeken, ahol nincs kiépített áramszolgáltatás. Például tanyákon, szőlőhegyeken, nyaralókban.

Kombinált sziget üzemű rendszerek is léteznek, amik a hálózatról is tudnak vételezni Hybrid inverter segítségével, valamint akkumulátorokkal tárolnak is energiát, így megoldást kínálva az áram kimaradásra áramszünetek esetén.

Milyen a vékonyréteg napelem?

Ez a technológia (másnéven: Amorf napelem) vékony rétegekből épül fel, akár a nanométertől a mikrométer vastagságig. /Összehasonlításként, a szőke emberi hajszál átlagos átmérője: 0,05 milliméter ami átváltva 50 mikrométer (50.000 nanométer)/

A vékony félvezető rétegeket kémiai vagy fizikai „lecsapatással” hordják fel a hordozó felületre.

Szélesebb körben használható technológia, azonban sajnos a hatékonysága kisebb.

Miért van ráírva a napelememre, hogy Wp?
Mit jelent a watt peak?

Mérőszám, jelölése: Wp
Megmutatja ideális körülmények között 1db napelem modul teljesítményét.

Mit tegyek, ha nem találtam meg amit keresek?

A legegyszerűbb, ha ír nekünk, kollégáink több éves szakmai tapasztalatukkal bármilyen kérdésében állnak rendelkezésére.

AjánlatkérésKapcsolat

Amennyiben elküldi számunkra kérdéseit, vagy azokat a fogalmakat, amiket ön szerint kicsit pontosítani kéne, vagy hozzáadni, mi amint lehet ezt a cikket frissíteni vagy bővíteni fogjuk.